Ismet Rraci

(18.09.1948 - 24.04.2001)

13 vjet nga vrasja e bashkëshortit, babait dhe kryetarit të KK të Klinës

Njerëzit e mëdhenj si ti në udhë e jetës nuk lënë pluhur, por gjurmë.
Ti na mësove se atdheu duhet dashur edhe kur të vret.

E përkujtojnë: bashkëshortja Xhemilja, djemtë Astriti, Asimi, Albani me familje.

Xhemajl (Rrustem) Huskaj

-

Sot, me 24 prill 2014 bëhen dy vite pa më të dashurin tonë
U bën 2 vite që u ndave nga Ne, le shumë kujtime që të kujtojmë dhe të mburremi më Ty që të patëm baba dhe gjysh të mirë.
Ti u largove nga Ne fizikisht, por në zemrat dhe mendjet tona jeton gjithmonë.
Të përkujtojnë me mall: bashkëshortet Nurija dhe Sanija, djemtë Bekimi, Besniku, Rrustemi, Rinori, vajzat Elvana, Rukija, Zana, Kismeti, Shqipja, Anita, Suzana, Teuta dhe Vlora si dhe nipat e mbesat

Samile (Begolli) Kryeziu

-

Në prillin e dhembjeve kujtojmë nënën dhe gjyshen tonë të dashur
Të lumtur e krenar që të patëm. Me shume dashuri e përkujton: djali Genci, nipi Hasani, mbesat: Gresa dhe Doruntina, reja Suzana.

Ramiz Rexhep Avdyli

7.10.1963 - 23.4.2012

2 vite sa dy shekuj që vdekja na ndau nga Ti

Fjalët janë të pakta të përshkruajmë mungesën tënde. Ishe i urtë jo vetëm për familjen tënde të cilëve ju solle një jetë të bukur, por ishe i dashur dhe i urtë për tërë farefisin. Si bashkëshort, baba dhe gjysh i dashur ndihemi krenarë për të gjitha sakrificat e Tua gjatë gjithë jetës tënde vetëm për ta, pa na e dhuruar neve mundësinë të jetojmë një jetë të lumtur. Nuk do ta harrojmë asnjëherë djersën tënde që e dha për neve. Si bashkëshort shumë i respektuar dhe shumë i kujdesshëm në jetën tënde bashkëshortore , si baba na rrite me mundime dhe u ballafaqove me shumë sfida të jetës, shumë luftove, kurrë s’u qajte, s’u dorëzove e këtë e bëre për fëmijët e tu. Pse Ti shkove dhe nuk je më me ne, pse i mbylle sytë dhe nuk u zgjove më. Zoti ty të mori nga ne, neve na e ndau zemrën dhe na e ngriu në buzë fjalën BABA. Lotët nuk po ndalen e ti nuk po kthehesh dot. Gëzimi na u kthye në hidhërim, buzëqeshja në vaj, kënga në vajtim dhe zemrat tona po mbesin të pikëlluara përgjithmonë. Pushofsh i qetë dhe dheu qoftë i lehtë mbi Ty.
Të përkujtojnë me mall deri në frymën e fundit të jetës tonë: bashkëshortja Xhevahire, djemtë Rexhepi e Dionisi, vajzat Mirlinda, Filloreta dhe Ornella, nusja Mia, dhëndri Valmiri, nipi Noeli, dhe mbesat Ema dhe Alea e vogël.

Bek (Sefer) Hadergjonaj

1976 - 1998

Sot me 23.04.2014 bëhen 16 vjet nga rënia jote heroike

Dhimbja për ty është e madhe, por ajo nuk na ligështon. Kujtimi për jetën dhe veprën tënde të lavdishme na mban dhe do të vazhdojë të na mbajë të fortë, sot e brez pas brezi.
Sot po bëhen 16 vjet kur ti u largove nga kjo jetë pa u përshëndetur me njerëzit e tu më të dashur. Përmes këtij kujtimi mundohem që të bëjmë durim, por lotët na dalin nga malli dhe dhembja për ty, bir e vëlla i dashur.
Shumë vështirë e kemi të flasim për rrugën tënde, por edhe më vështirë qenka të ecim shtigjeve nga e le ti.
Të përkujtojnë me mall, por krenar mbarë familja nga Sllupi i Deçanit e Zvicra.

Astrit (Xhafer) Hadergjonaj

24.08.1977 - 23.04.1998

Sot me 23.04.2014 bëhen 16 vjet pa birin tonë
Qenka shume vështirë ta bindim veten qe nuk je më në mesin tonë. Shumë vështirë qenka të jetoj pa buzëqeshjen tënde, pa zërin tënd të ëmbël biri im. Nuk ka lot e nuk ka fjalë që mund të shuajnë mallin që kam për ty biri im. Lotët për ty kurrë nuk do të shteren. Kujtimi për ty do të jetë i përjetshëm.
Me mall të kujtojnë babi Xhaferi, nëna Ganimeti dhe mbarë familja Hadergjonaj Sllup.

Islam Bobi

27.07.1948 - 23.04.2013

Një vit nga vdekja e më të dashurit tonë
Përkujtojnë: Bashkëshortja Fatimja, vajza Kosovarja, djemtë : Elbasani dhe Shkodrani, mbesa Destina dhe nipat Ghuljani dhe Laureli.

Selmon (Brahim) Lokaj Imer (Isuf) Lokaj

1950 - 1970 - 1998 -1998

U bënë 16 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit në Kosharen Legjendare.
Vepra juaj patriotike është udhërrëfim për të gjithë brezat e rinj se si duhet
dashur Atdheun. Mungesa juaj vetëm na shton mërzinë, por edhe krenarinë.
Gjaku juaj e solli lirinë tonë. Vdiqët për të jetuar dhe jetën ia falët Kosovës. Ju dhe
të gjithë dëshmorët e kombit që sakrifikuat jetën, lindët si yjet në qiell, por shkuat
si trima, si ju pati hije. Pushoni në paqe! Dëshira dhe amaneti juaj arriti në vend.

Ju kujton mbarë familja e Imer Isufëve nga Sllupi.

Haki (Xhavit) Bunjaku

25.03.1968 - 23.04.1999

Sot po bëhen 15 vite pa ty i dashuri jonë

Thonë se gjërat e mira në jetë kalojnë shumë shpejt, e ti më i dashuri jonë Haki ike shumë shpejtë nga kjo botë, e nga jeta jonë duke na lënë gjithmonë me dhimbjen e mallin në zemrat tona.
Edhe pse vdekja të mori herët nga mesi ynë duke u treguar aq e padrejtë aq sa mos ta dëgjonim edhe një fjalë të fundit nga ti, por veprat e tua dhe sinqeriteti yt gjithmonë do të jenë në mendjen tonë duke i kujtuar gjithnjë me buzëqeshjen që ti aq shumë e doje me të cilën ishe dhe do të mbetesh i paharruar për njerëzit e tu të dashur.
Sot po bëhen 15 vite që çdo ditë e çdo muaj të këtyre viteve kujtojmë fjalët e tua, këshillat e tua për jetën e për familjen, duke u bërë udhërrëfyes për të ardhmen tone;kjo gjithmonë na bënë të ndihemi krenar që kishim një baba, një djalë dhe një vëlla si ty i dashuri jonë Haki.

I lehtë të qoftë dheu mbi varrin tënd, pusho i qetë në botën e amshuar.

Me mall e dhimbje të thellë të përkujtojnë: Babai Xhaviti dhe nëna Elmazja; Bashkëshortja Sevdija me djemtë Albertin, Astritin si dhe rejën Albulenën; Vëllezërit Samia me bashkëshorten Xhemilen dhe fëmijët Luldriten, Labinotën, Erzën, Enean dhe Erosin; Amiri me bashkëshorten Xhevahiren dhe fëmijët Albanin, Albinin; Besimi me bashkëshorten Fatmiren dhe fëmijët Eduartin, Londrinin; Motrat: Hanumshahi, Mihrija dhe Mevlidja me familje.

Albert (Brahim) Hyseni

10.1.1994 - 5.5.2012

(Tragjikisht humbi jetën në Austri)

Kam menduar se vera di të rrisë vetëm lule, e jo ta këpusë atë…
Kur ka filluar të lulëzojë dhe na la pa Ty të jetojë.

Të pikëlluar familja: babai Brahimi, nëna Fetija, motra Alberina dhe vëllai Arlindi.
I falënderojmë me këtë rast të gjithë bashkatdhetarët për ndihmën e tyre që dhanë.

Mirlind (Xhevat) Bunjaku

15.02.1984 - 20.04.2004

10 vite pa më të dashurin tonë

I dashur bir,
Mëngjeset agojnë, ditët, javët, muajt, po kalojnë 10 vite mall, 10 vite kujtesë, 10 vite zbrazëti në zemrat tona, 10 vite pa ty dielli nuk rrezon, 10 vite pa ty hëna nuk ndriçon, 10 vite që sytë tanë të përlotur e zemrat e lënduara kanë humbur gëzimin e lumturinë që na dhuroje ti bir e vëlla i ynë i dashur.
Është vështirë që të gjejmë fjalët për të shprehur dhembjen e thellë që kemi. Nuk ka as fjalë që përshkruajnë vuajtjet tona. Jeta jonë është bërë një libër i hapur ku vuajtja dhe dhembja janë pjesë të pandashme për ne. Ikja jote në amshim hapi një plagë të thellë në familjen tonë. Vështirë është të presim çdo vit këtë ditë të dhembshme, vështirë është të shkruajmë fjalë mallëngjyese për birin e vëllain tonë. Vështirë është të jemi të lumtur në ahengje, gazmende ku aty mbetet gjithmonë një vend i zbrazët, aty ku ne e ndjejmë gjithnjë praninë tënde engjëllore. Duke heshtur ike atë ditë e duke qarë shkruajmë vargje edhe sot në përvjetorin tënd.
Kujtimet për ty do të mbeten gjithmonë të përjetshme, të paharruara për ty o bir, o vëlla.

Me dhembje të pashuar të përkujtojnë: babai Xhevati, nëna Ramizja, motrat Luljeta, Arjeta, Valdetja, vëllai Naseri me Buqen si dhe mbesat e nipat dhe e gjithë familja Bunjaku nga Gjilani e Zvicra.

Kreshnik Rama

-

Sot u bene 7- Vite pa Nipin tone

Ende eshte e besueshme qe te jetojme pa ty, sepse ne cdo bisede, cdo kohe ne cdo mjedis na duket sikur te kemi pran, sikur ti shofim syte, sikur te degjojme zerin.
Kujtimet per ty gjithmon do mbeten ne zemrat ton, dhe do jen te fresketa per neve.
Dhembja nuk shprehet me fjale as me lot, ajo gjendet thelle ne zemrat tona.

Me Mall te perkujtojne : Axha Agim Rama me Bashkeshorten Hatmanin, Femijet Fatimen, Fatlindin, Florentin me Bashkeshorten Besiana.

8.
Sot u bene 7- Vite pa Nipin tone

Ikja jote nga kjo Bote ishte dhe do te mbetet gjithmon e veshtir per ta perballuar.
Me vdekjen e dhimbshme dhe secili vite qe vjen me shum po peshon e me rane po behet.
7- Vite pat y u ben ohh Nik oh shpirti i halles, shkove ne lulet e rinis, ende pa e shijuar jeten.
Se zeri yt, hareja dhe rinia jote do ishin drita jone.
Cdo vite qe kalon Prilli i bukur na zgjon nje nostalgji dhe mall per ty qe dritheron trupat tane.
Nje yll i bukur la token qe te na beje drite nga qielli, por sikur te na pyetnin do thoshim, s’duam drite, Te duam vetem ty Nik…!

Me lot ne Sye te Kujton: Halla Ajna me Bashkeshortin Isa Gjoshi, Femijet: Merita, Melia, Fana, Filloreta, Blerta, Besforti, Bledari dhe reja Saranda.

9.
Sot u bene 7- Vite pa Dajen

Sa me shum qe kalojne Vitet, aq me shume na shtohet malli dhe dhimbia per ty, Nik i Dashuar.
Nik nuk kam me Force te shkruaj per ty, si ti je dhe do mbetesh : I PAVDEKSHEM.

Te Kujtoj me mall : Bledar Gjoshi me Bashkeshorten Saranden.

Kreshnik Rama

-

Sot u bënë 7- Vite pa Birin, Vëllain, Dajën tonë

1.
Sot u bënë 7- Vite pa ty Nik ore biri ynë.
Sa e rënd qenka jeta, të jetohet pa ty. Në këtë Moshë të pleqërisë, ta përballosh vdekjen e të vetmit Birë. Nik shumë vështirë është jeta pa dritën e Syrit.
Nata e 22 prillit e 2007-ës ishte nata më e tmerrshme e jetës sonë, dhe ne akoma e pyesim veten si ta gjejmë forcën me i përballue kësaj jete pa ty Nik.
Nik, oh engjëlli i Parajsës, 7- Vite vendi yt të pret në Tavolinën e Bukës, në Dhomën tënde të Zbrazët, të pret vetëm të çmallet me Kujtimet e tua.
Ah jetë oj jetë, e mallkuar qofsh, siç nuk të erdhi keq të na ndash nga Drita e Syve tonë.
Nik o biri jonë, të lodhur dhe të rraskapitur jemi nga mërzia. Kaluan sot 7- Vite pa ledhatimin tand, pa buzëqeshjen tënde, pa aromën tënde o bir.
Atë natë edhe stina e Pranverës përfundoi për neve. Prilli po i fal natyrës ditë të bukura e në Zemrat tona vetëm vuajtje dhe pikëllim.
Fotografin tënde në dorë e mbaj, e shikoj me ngadalë dhe nuk gjej fjalë të qaj se kam shumë mall…
Të Patëm të Vetëm, dhe i Vetëm do të mbetesh, askush në Jetë nuk mund të na shuan Etjen për ty Nik.
Ti na mungon në këto momente, kur ne kemi më së shumti nevojë për ty.
PUSHO I QETË BIRI YNË, NE ÇDO DITË JEMI AFËER VARRIT TËND, DHE DO TË JEMI PËR JETË.

Me mall të pashuar, të Përkujtojnë: Babai Brahim M. Rama, Nëna Nushe Rama.

2.
Nuk e e di pse Pranvera ja Fillon?
Nuk e di se si Lulet lulëzojnë?
Nuk e di se si Zogjtë këndojnë?
Nuk e di se si nuk e shohin Nikin tonë që sot 7- Vite e Kujtojmë.

Nuk e di se ka lind Dielli.
Nuk e di se ka Perëndon.
Por, e di mendja jonë Nik, gjithmonë ty të kujton.

Nuk e di se çfarë muaji është Prilli, që neve dyert naj Mbylli, pse të mori dhe na la neve të mendojmë natë e ditë për ty Nik.

Të përkujtojmë me Mall e lot në Sy: Motra Arjeta me Bashkëshortin Avni Kastrati, fëmijët: Alisa, Adnani dhe Aurela.

3.
Kur loti zëvendëson loti, qenka shumë vështirë Nik vëlla.
Nuk ka Diell që na ngroh Shpirtin.
Nuk ka asgjë në jetë që na bën të Lumtur.
Vdekja jote për ne është dënimi më i rënd në jetën tonë. Edhe pse jeton në mendje dhe Zemrat tona, është shumë vështirë të pajtohemi me Vdekjen tënde.
Ike pa lamtumiren e fundit, pa Buzëqeshjen, pa as një Kujtim dhe Fjalë.
Pranvera kudo sjellë gëzime dhe hare, por te ne sjellë vetëm dhimbje, mall, lot dhe vuajtje.

Të Përkujtojmë me Mall e lot në Sy: Motra Argita me Bashkëshortin Sami Boletini, Fëmijët: Erindi dhe Erisi.

4.

Nik qenka shumë vështirë të shkruajmë kujtime për ty.
Fjalët janë të pakta që të shprehim dhimbjen që ne kemi për ty.
Vdekja të ndau nga jeta, por jo edhe nga zemrat tona. Të përjetshëm do të jenë përkujtimet për ty.
Ishe dhe do të mbetesh Krenaria jonë.

Të kujtojnë me Mall: Motra Arbureta me Bashkëshortin Bajram Demaj, fëmijët: Ermira, Alma, Etjola dhe Doriani.

5.

Ahh Nik Nik, mallkuar qoftë ai udhëtim në natën e 22 prillit 2007, që të ndau përgjithmonë nga jeta.
Lotët më rrjedhin nga zemra dhe më dhemb gjersa unë shkruaj këtë përkujtim për ty Vëlla.
Malli qenka më i rend se vuajtja, ne vazhdojmë të jetojmë me mendimin se të kemi afër dhe do të takojmë një ditë.
Ditët po ikin, ikën dhe 7- Vite por malli, dhimbja jonë kurrë nuk largohet nga zemrat tona.
Jemi krenar që të patëm, por të pikëlluar që s’je më.

Me Lot në sy, të Përkujtojnë: Motra Arnita me Bashkëshortin Gazmend Kadrija, Fëmijët: Adea dhe Ledioni.

6.

Nik Vëlla i dashur, kujtimet na mbetën të freskëta, por qe 7- vite mall, 7- Vite zbrazëtirë, 7- Vite kujtesë, 7- Vite pa ty dielli nuk rrezon, 7- Vite pa ty as hëna nuk ndriçon.
Jeta ime është si një Libër i hapur, ku vuajtja dhe dhimbja janë pjesë të pandashme.
Ikja jote hapi një plagë të thellë në zemrat tona. Shumë e vështirë është të presim çdo vit këtë ditë të dhimbshme, vështirë është të shkruaj përkujtim për njeriun e zemrës.
Duke heshtur ikë edhe kjo ditë, duke qarë lexoj këto vargje për ty.
Të Kujtojnë me Mall: Motra Aferdita me Bashkëshortin Afrim Ibraimi dhe Nipi po sa i lindur Rajani.

Rifat (Bekë) Shala

1982 - 1999

Me 20 prill 2014 u bën 15 vite pa dëshmorin e kombit

Në shtetin e ri që se prite
Ishe gur themel
Kalasë Kosovë i dhurove shkëlqim
Shkëndija lirie bashkë me dëshmoret e tjerë e mbushët Atdheun
Jehu i veprës tënde heroike tingëllon kumbueshëm në çdo cep të atdheut.
Krenohemi që të patëm
Me mall të kujtojnë: Familja SHALA nga Rugova dhe diaspora.

Ajshe Muqaj – Latifi

-

Vitet kalojnë, por dhembja për Ty nuk largohet nënë. Çdo mëngjes që lind na sjellë dhembje më tepër, shton mallin dhe dashurin që patëm për Ty. Nënë e dashur ndihemi krenarë për sakrificat e Tua gjatë tërë jetës sate vetëm për t’na dhuruar mundësin për të jetuar një jetë të lumtur. Nuk do të harrojmë kurrë.

Me mall të pashuar dhe dhembje: djali Shabani, reja Cyma, nipat Tahiri, Bekimi, Mustafa dhe Gazmendi, si dhe nuset Jehona, Albana, Adelina dhe Shpresa nga Lipa e Pejës, Gjermania dhe nga Amerika.

Ajshe Muqaj- Latifi

-

Çdo pranverë që vjen është e zymtë pa Ty nënë e dashur. Ne fëmijët e tu po jetojmë pa dashurinë tënde e cila ishte aq e dashur dhe përkëdhelëse për Ne. Vdekja të ndau nga jeta, por jo edhe nga zemrat tona të venitura. Ishe dhe do të mbetesh krenaria jonë. Ne më të dashurit tu do të jetojmë prore me kujtimet e tua të pastra si lotët që na i le në sy.

Me mall të kujtojnë: vajza Zejnepi, djemtë Mala, Muhameti, vajzat Besimja dhe Luli, si dhe nipi Beni qe nuk të harron nga Strellci i Ulët, Gjermania dhe nga Amerika.

Prof.Rexhep (Smajl) Hysenaj

20.3.1955 - 19.4.2012

Dy vite sa dy shekuj pa ty baba i dashur

Ti ishe arsyeja e ekzistencës dhe të qenurit familje... Ti ishe udhërrëfyesi më i mirë dhe i domosdoshëm për mua. Qenia njerëzore është elokuente të paktën këtë e kam mësuar, por të mësohemi Ne pa Ty qenka shumë e vështirë.

Me mall të kujtojnë: vajza Saranda me bashkëshortin Artenin dhe nipin Blendin.